מהי חומצה חומצה היאלורונית, ומדוע היא מועילה כל כך לעורנו

קלאו » מאמרים נוספים » מהי חומצה חומצה היאלורונית, ומדוע היא מועילה כל כך לעורנו

מאת: ד"ר נמרוד פרידמן

בכל הקשור לתחום הקוסמטיקה הרפואית, טיפולים להצערת העור והעלמת קמטים, יש שם אחד שבשנים האחרונות מהלך קסם ונשמע כמעט בכל פינה: חומצה היאלורונית. לא לחינם החומר הזה צובר פופולריות הולכת וגוברת, וזאת בזכות היכולות המוכחות שלו למלא את נפח הפנים, לטשטש קמטים ולשפר באופן בולט ומורגש את מראה העור. בנוסף לזאת הוא גם נחשב בין החומרים הבטוחים ביותר לשימוש. אז מהי בעצם חומצה היאלורונית? מה סוד הקסם שלה ומה השפעתה על עורנו? את כל זאת ועוד נסביר לכם במאמר הבא.

מהי חומצה היאלורונית

ראשית חשוב לדעת שהחומצה ההיאלורונית היא חומר טבעי דמוי ג'ל הנמצא בתוך רקמות החיבור של גופנו, ומהווה רכיב משמעותי בעור שלנו. חומצה היאלורונית מעורבת בצורה נרחבת וישירה בתהליכי תיקון וחידוש הרקמה ובשמירה על ריכוז תקין של מולקולות מים בעור ועל לחותו הטבעית.

כבר בשנת 1934 גילו זוג חוקרים אמריקאים, קארל מייר וג'ון פאלמר, את התפקיד שממלאת החומצה בשמירה על נפח העור ולחותו, והצליחו לבודד אותה לראשונה מעינה של פרה. לאחר גילוי זה החלו להפיק חומצה אלרגנית באופן תעשייתי לשימושים שונים, כשחומר הגלם העיקרי להפקתה היה כרבולות של תרנגולות, שהיו עשירות בחומצה זו. עם זאת, מכיוון שהחומר שהופק מאותן כרבולות הכיל חלבון חי שהגוף זיהה כזר, השימוש הרפואי בה היה מוגבל מכיוון שרבים מהמטופלים בו פיתחו אליה תגובה אלרגנית.

אך הכל השתנה, בשנות ה-2000 לאחר שמדענים הצליחו לפתח נוסחה ליצירת חומצה היאלורונית שאינה אלרגנית, וזאת  באמצעות הפקתה שלא באמצעות בעלי חיים. מנקודה זו ואילך השימוש בחומצה לטיפול בשלל בעיות, כמו בעיות מפרקים, ניתוחי עיניים, טיפול בפצעים, וכמובן טיפול בקמטים והצערת העור, הפך לרווח. 

מהי ההשפעה של החומצה ההיאלורונית על העור?

אחת מתכונותיה הבולטות של החומצה ההיאלורונית טמונה ביכולתה לספוח אליה כמות מים הגדולה פי 1,000 ממשקלה, ולכן ברגע שהיא מוזרקת אל אזורים שונים בעור היא משפרת את מאזן הנוזלים ומעניקה לעור באזור בו היא הוזרקה נפח, חיות מחודשת וחזות רעננה וצעירה. בנוסף במחקרים שונים שנעשו עליה, נמצא כי ביכולתה של החומצה ההיאלורונית לעודד את תאי הסיב הקיימים בעור לייצר מחדש את חלבון הקולגן – אחד הרכיבים החשובים בעור, הנותן לו את גמישותו וחיותו.

כל אלו הפכו כאמור את הטיפול בחומצה היאלורונית לפופולרי מאוד בעשורים האחרונים – כשהעובדה שמדובר בטיפול הנחשב לאחד מהבטיחותיים ביותר בעולם האסתטיקה הרפואית רק הגבירה את הפופולריות שלו כבחירה המועדפת עבור אלו המעוניינות לטשטש קמטים, להצעיר את עור הפנים ואף לפסל מחדש את אזורי השפתיים, הלחיים, האף, קו הלסת, עצמות הפנים ועוד.